Regional Internet Registry (RIR)

Bu yazıda RIR kavramından bahsedeceğiz.

Her kurumun veya web sayfasının internet üzerinde yayın yapmak için bir IP adresine veya bloğuna ihtiyacı vardır. Dünya üzerinde geçerliği olan ve unique bir değere sahip olan IP’ler çeşitli kurumların organize edilmesiyle dağıtılıyor. Peki bu dağıtımı, tanımlamaları kim nasıl yapıyor?

Dünya üzerinde Public IP adreslerinin dağıtımı tek bir merkezden yönetiliyor: ICANN(Internet Corporation for Assigned Named and Numbers). Bunun dışında “.com”, “.org” gibi generic top-level domain(gTLD)’lerin ve “.tr”, “.uk” gibi üst düzey domainlerin(ccTLD) sistem yönetimi ve kök sunucu yönetiminden sorumlu kar amacı gütmeyen bir kurum olarak en tepede duruyor.

Tüm IP adresleri bölgelere ayrılmış bir şekilde RIR(Regional Internet Registrars) adı verilen kurumlar aracılığıyla dağıtılır. Hali hazırda 5 adet RIR hizmet vermektedir. Bunlar:

American Registry for Internet Numbers (ARIN) : ABD, Kanada, Antartika ve Karayip Bölgeleri

Asia-Pacific Network Information Centre (APNIC) : Asya, Avustralya, Yeni Zelanda

African Network Information Center (AfriNIC) : Afrika

Reseaux IP Europeens Network Coordination Centre (RIPE NCC) : Avrupa, Rusya, Orta Asya, Orta Doğu

Latin America and Caribbean Network Information Center (LACNIC) : Latin Amerika ve Karayipler’in bazı bölümleri

Kaynak: Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Regional_Internet_registry

Bu bahsedilen beş RIR kurumu ortak faaliyetlerde bulunmak amacı ile 24 Ekim 2003 tarihinde Number Resource Organization(NRO) çatısı altında birleştiler. IANA adlı kurum her bir RIR’a adres atamakta ve bunlarda İnternet servis sağlayıcıları (ISS), devlet kurumları, büyük işletmeler ve eğitim kurumları gibi büyük bölgesel kuruluşlara tahsis etmektedir. IANA’nın faaliyetlerini ise şu an ICANN yürütmektedir.

Bir IP adresi sorgulanmak isteniyorsa ilk olarak IP adresinin bulunduğu bölge tespit edilmelidir. Bölge tespiti için ilk sorgulama ARIN üzerinden yapılmalıdır. Örneğin “yandex.ru” 5.255.255.80 IP adresine karışılık gelmekte ve ARIN üzerinden sorgulamamız aşağıda yapılmaktadır.

Sonuç olarak yandex.ru alan adının IP adres bloğuna ve RIR kurumuna ulaştık. RIPE üzerinden daha detaylı sorgulama yapılabilir.

Bölgelere ve ülkelere göre ipv4 ve ipv6 istatistiklerine http://www-public.tem-tsp.eu/~maigron/RIR_Stats/RIR_Delegations/ARIN/IPv4-ByNb.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir