Android Uygun Biçimde Açılış Ekranı (Splash Screen) Yapma

Merhaba, bu yazımda bir Android uygulamasına açılış ekranı (splash screen) eklemeyi anlatacağım. Uygulamamız açılırken kullanıcıya donuk bir ekran yerine kendi özel ekranımızı gösterebiliriz. Üstelik en performanslı şekilde!

Benimde önceden kullandığım yöntemde uygulama açılırken önce ekran bembeyaz oluyor ve sonra açılış ekranı geliyordu. Örnekle gösterecek olursak aşağıda YouTube uygulamasının güzel bir açılış ekranı örneği var. Anlık olarak çıkan, hızlı bir açılış ekranı..

video

Adım 1 – Açılış Ekranı Tasarımı

Açılış ekranımız için küçük bir layout dosyası hazırlayacağız. res/drawable içine splash_design.xml kaynak dosyamızı oluşturalım. Daha sonra arkaplanı koyu gri renk ve ortaya uygulamanın logosu gelecek şekilde tasarımı uygulayalım.

values/styles.xml dosyamızı açarak açılış ekranı için yeni bir stil belirleyelim. Tam ekran çalışan, ActionBar içermeyen ve pencere arkaplanı az önce belirlediğimiz tasarımı temel alan stilimizi oluşturalım.

Adım 2 – Açılış Ekranı Aktivitesi

Tasarım ayarlarını yaptıktan sonra sıra SplashScreen aktivitesini eklemeye geldi. Manifest dosyasına aşağıdaki şekilde teması SplashTheme olan açılış aktivitemizi ekleyelim. Burada .SplashActivity hata olarak gösterilecek çünkü bu sınıfı henüz tanımlamadık.

Java kodlarına geçip sağ tık –> New –> Java Class diyerek adı “SplashActivity” olan bir sınıf ekleyelim. Bu sınıfımız aktivite sınıfı olacağı için AppCompatActivity’den kalıtım yapıyoruz ve onCreate(…) metodunu override ediyoruz. İçerisinde bir Handler tanımlayarak 3 sn. ekranda kalıp ana aktiviteyi açan açılış ekranımızı tamamlıyoruz.

Adım 3 – Sonuç

Uygulamamızı çalıştıralım ve sonuç:

video2

Anlatılan projenin tüm kodlarına GitHub hesabımdan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir