Android Galeriden Resmi Kırparak Seçmek

Merhaba! Bu yazımızda galeriden seçilen bir resmi istediğimiz şekilde kırparak kullanmayı öğreneceğiz. Instagram, Whatsapp gibi popüler uygulamalarda da kullanılan sizin profil resminizi seçtiğinizde “kare” olması için kullanılan kırpma özelliğini projenize dahil ettiğinizde elbette büyük faydası olacaktır. Lafı uzatmadan adım adım gidelim.

Adım 1 – Kütüphaneyi projeye dahil etme

Projenizin Gradle “App” modülünde(build.gradle(app) şeklinde görünür) dependencies içine aşağıdaki yazılanı yapıştırın ve Sync işlemini başlatın. Bu sayede bize gerekli olan kütüphaneyi gradle otomatik indirmekte ve kullanıma hazırlamaktadır. Ayrıca kullanacağımız kütüphane minSdkVersion=10 istemektedir. Gradle dosyamızda düzenlemeyi unutmayalım.

Adım 2 – AndroidManifest ayarları

AndroidManifest.xml dosyasını açarak aşağıda yazılan aktivite tanımlamasını aynen “application” etiketi arasına yapıştırın. Dosya yazma iznini de ekleyin.

Adım 3 – Resim seçme işlemini yapalım

Bunun için MainActivity.xml dosyamda bir ImageView ve birde Buton tanımlaması yaptım. Buton’a basıldığında Galeriden resim seçilecek ve sonrasında kırpma işlemi yapılacak.

MainActivity.xml

Yine aktivitemin Java kısmında butona basıldığında bir resim seçici intenti sonuç için çağırıyorum. onActivityResult içinde seçilen resmin Uri’sini yakalıyoruz. Buraya kadar olan kodlarım şöyle:

MainActivity.java

Adım 4 – Seçilen resmi kırp!
Ve nihayet bu makalemizde amacımız olan kırpma işlemine geldik. Sadece kodlarımıza ekleyeceğimiz bir fonksiyon ile kırpma işlemini gerçekleştireceğiz. Kırpma işlemi için fonksiyonumuz şöyle:

Şimdi bir önceki adımda onActivityResult metodunun içinde aldığımız uri değerini bu fonksiyona göndererek kırpma işlemini başlatıyoruz. Kırpma aktivitesi ise mevcut aktiviteden yine sonuç döndürmek için başlatılır. Kırpma işlemi bitince yine çıktığı aktiviteye sonuç döner. Bu sonucu yakalamak için yine onActivityResult() metodunda CropImage.CROP_IMAGE_ACTIVITY_REQUEST_CODE kodunu yakalayacağız. Metodumun son durumu şöyle:

Adım 5 – Sonuç

Uygulamayı çalıştırıp butona dokunduğunuzda önce resim seçmek için galeri açılacaktır. Ardından resmi seçtiğimizde dilediğimiz gibi kırpıyoruz. İşlemleri eksiksiz yaptıysanız sizde de çalışacaktır.

device-2016-06-29-064017  device-2016-06-29-064035  device-2016-06-29-064044

Kullanılan kütüphanenin kaynak kodları: https://github.com/ArthurHub/Android-Image-Cropper

Projenin kaynak kodları: https://github.com/serkancay/ResimKirpma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir