Yerel Alan Ağı (LAN)

Merhaba bu yazımızda bilgisayarların birbirine bağlantısının en basit halini öğreneceğiz: LAN.

Teknoloji ve bilgisayarlar geliştikçe nesnelerinde birbiriyle olan etkileşimi artıyor. Burada nesne kelimesine dikkat edelim. Önceleri bilgisayarlar arası iletişimden bahsederken şu sıralar bir klimanın bir telefonla iletişim kurmasından bahsediyoruz. İşte şimdi biz işin temel kısmı olan LAN ile ilgileneceğiz.

Bu bağlantı teknolojisi için bilgisayarlarımızın aynı ortamda bulunması gerekiyor. Yani mesafenin çok uzak olmaması bu teknoloji için faydalı bir durum. Mesela ofis içinde bilgisayarlar arası iletişim için (veya yazıcı da olabilir) bu bağlantı yöntemi uygundur.

LAN kurulması için gereksinimlerde son derece minimaldir. Bir HUB veya Switch (HUB son derece aptal bir cihaz olduğu için büyük ağlar için ilave olarak Switch kullanılacak), bilgisayarda bir ağ kartı(çoğunlukla ethernet), tabiki kablolar ve uygun ortam son olarak ağ yazılımı.

Bu gereksinimler karşılandıktan sonra bilgisayarlar HUB cihazına bağlanır. Ağ kartı için sürücüler yüklenir. Sistemlerde TCP/IP yüklü olmalıdır. IP konfigürasyonu yapılıp bağlantı kontrol edilir. Eğer bağlantı varsa yerel alan ağımız başarılı bir şekilde kurulmuştur.

Özellikle şirket içi kullanımlarda LAN’a çokça ihtiyaç duyulmaktadır. Şirketin kendi içinde veri aktarım hızı ve donanım masrafından kar etmesi yine bu ağın faydalarıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir