Özveri Sorunu : İşi Yapmak İçin Yapmak

Şu çağın en büyük anahtarı kuşkusuz özveri. Büyük işleri yapacak olanlar büyük özveri verecek olanlardır. Mükemmelliği aramak bir araç olmalı. Kaynak çok, fikir çok, üretmek inanılmaz kolay. Şu bulunduğumuz çağ bize bir şey öğretti: Çok hızlı tükettik(tüketiyoruz) ve şimdi de çok hızlı üretmeyi öğreniyoruz. Her şeyimiz basitleşmeye başladı. Korkuyorum, çok yakın zamanda estetik algımız bile kalmayacak. Tasarımları basit istiyoruz. Ayrıntılara takılmak istemiyoruz. Bir şeye kafa yormak istemiyoruz. Zamanımız her zaman olduğu gibi az sanki dünyayı kurtarıyormuşuz gibi. Her yerde sabırsızız. Düşünüyorum bu kadar acil ne olabilir? Bir buluş mu yapacaksınız? Evrenin size acilen ihtiyacı mı var? Siz acele etmezseniz bir şeyler aksayacak mı? Bu banka sıraları, fatura sıraları… Bir an karışıklık çıksa herkes öne geçme peşinde. Durun, sakinleşin… Herkesin işi görülecek.

Bunlar böyle olunca yaptığımız işlerde kalitesizleşiyor. Ben biraz konuyu bilişim alanına çevireceğim. Neden orijinal fikirler çıkmıyor? Oyunlara bakın. Tasarımlara… Her şey geçmişten alıntı. Buna ‘retro’ diyorlar. Burada bahsettiğim esinlenmek değil. İşi olabildiğince basitleştirmek. Teknolojiyi geliştirdik ama kendimizi geliştirmeyi unuttuk bence.

Bunu bizzat biz istiyoruz. Aptal yerine konulmak hoşumuza gidiyor. İşletim sistemleri, tasarımlar bizim için sadeleştiriliyor. Kimsenin karmaşıklığa tahammülü yok.

Bu yüzden artık yaptığımız tüm işleri gerçekten yapmak için yapıyoruz. Bir şeyler katmak istemiyoruz. Uğraşmak istemiyoruz. Gelişmeyi seçmiyoruz. Daha çok laf yapmayı, reklam yapmayı tercih ediyoruz. Bu yüzden de aslında yönetilmemiz çok kolay. Benim kurallarıma uy, ayrıntılara takılma, basitçe bir iş yap. Sizin düşünmenize gerek yok, onlar en iyisini düşünür ve yapar.

Bir başka mesele. Yaptığımız bir işi kendi içimizde değerlendirmiyoruz. Alkışlama, oylama, övgü, destek bizim için yeterli. En iyiyi aramıyoruz.

Yakında günlük yaşamaya başlarsak hiç şaşırmayın. Belki de tasarımlar, fikirler o kadar basitleşir ki bir günde modası geçer bir günde geçerliliğini yitirir…

Özveri gösterenlere, değer katanlara…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir