Android Studio 1.0 İncelemesi

Bildiğiniz gibi Android uygulamalarını Eclipse IDE’si üzerinden geliştiriyorduk. Ancak hem tasarım açısından hem Android’in yapısı açısından Eclipse bize biraz zorluk çıkarıyordu. Bunun için Google kendi geliştirme ortamını bir süredir geliştiriyordu. IntelliJ IDEA üzerine geliştirilmiş olan Android Studio getirdiği ve getireceği kolaylıklar ile çoktandır dillerdeydi. Çoğu geliştirici bu platforma geçmişti ama benim gibi kararlı sürümünü bekleyenler de çoktu. Hep beta beta derken bugün itibariyle Android Studio’nun kararlı sürümünün çıktığını gördüm. Hemen indirdim ve kurdum…

Aklıma gelmişken(!) Android Studio’yu kurduktan sonra ilk açılışta şöyle bir hata alırsanız:
The environment variable JAVA_HOME (with the value of*C:\ProgramFiles\Java\jdk1.6.0_22*) does not point to a valid JVM installation.
Hiç endişelenmeyin. Öncelikle JDK’yı güncelleyin mümkünse 64 bit sürümünü yükleyin. Sonra Bilgisayar > Sistem Özellikleri > Gelişmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri’ne gidin. Burada yeni bir değişken ekleyin ve adını JAVA_HOME, değerini ise JDK’nın kurulu olduğu dizini belirleyin. Mesela bendeki şöyle:
sistemOzellik
Bu ayarları yaptıktan sonra Android Studio açılacaktır.
androidStudio
Android Studio ilk açıldığında gerekli araçları indiriyor. Biraz sabırsızım. Heyecandan olsa gerek…
androidStudioSetup

Platform hazırlanırken kendime yiyecek bir şeyler hazırladım. Ee ne de olsa insanız biraz yemek gerek. Android Studio indirme yaparken uyuya kalmışım. Bu internetimin yavaş olmasından dolayıdır. Neyse uyandığımda yeni açılmış bir geliştirme ortamı görmek güzel. Bir sevgili tarafından öpülerek uyandırılmak gibi…

Karşıma gelen ekran Android Studio’nun açılış ekranı. Klasik seçenekler… Yeni proje oluştur, varolan projeyi dahil et, ayarlar vs. Soldaki Recent Projects bölümü boş. Anlamı son projeler demek. Yani ben kullanmaya yeni başladığım için henüz projem yok ve dolayısıyla boş.

welcomeAndroid

Ben Start a new Android Studio project seçeneğini seçtim. İncelemek için yeni bir proje oluşturuyorum. Karşıma gelen pencerede Studio benden uygulamanın adını ve internet sitesi adresimi istiyor. Biz Eclipse’de sadece paket ismini giriyorduk. Paket ismi önemliydi ve uygulamamızın bağlantısında gözüküyordu. Mesela com.serkancay.myapplication bir paket ismi ve bu isim bağlantıda gözükecek. Paket isimleri genelde geliştiricinin internet sitesi adresinden oluşturuluyor. Yani benim serkancay.com diye bir sitem varsa paket adımı com.serkancay.myapplication diye koyuyorum. Android Studio bu durumu biraz kolaylaştırmış ve bizden direk internet sitesi adresimizi istiyor ve paket ismini kendisi oluşturuyor. Project Location kısmında ise uygulamanın kaydedileceği yolu gösteriyor ve isterseniz değiştirebilirsiniz.

createProject

Gerekli bilgileri verdikten sonra diğer bir adıma geçiyoruz. Burada bize uygulamanın hangi formda olacağı soruluyor. Bence güzel bir özellik. Sırasıyla Telefon ve Tablet, TV, Wear, Glass var. Bu geliştirme ortamıyla bu formlara uygulama yazabiliriz. Ben Telefon ve Tablet seçeneğini seçtim. Burada Minimum Sdk, uygulamamızın ihtiyaç duyacağı en düşük düzeydir. Yani biz uygulama için minimum bir düzey seçiyoruz. Ben API 9 seçtim ve bir başka hayranı kaldığım özellik hemen altta açıklama çıkması ve seçtiğiniz API düzeyinin kullanım oranını veriyor. Minimum API 9 seçersek kullanıcıların %99,3’üne ulaşmış oluyoruz. Harika!

select

Bir sonraki adımda ana aktivitemiz için bir biçim seçiyoruz. Burada çeşitli aktiviteler var ve ihtiyacımıza uygun bir tanesini seçelim. Ben Blank Activity’i seçiyorum.

activity

Daha sonra Eclipse’den aşina olduğumuz aktivite bilgilerini girdiğimiz pencere geliyor. Burada Activity Name aktivitenin java sınıfının adıdır. Activity Name MainActivity şeklinde girilirse MainActivity.java diye bir sınıf oluşacaktır. Layout Name kısmı aktivitenin tasarımını yapacağımız dosyanın adıdır ve uzantısı .xml şeklindedir. Title ise aktivitenin başlığıdır.

activitySet

İstediğimiz düzenlemeleri yaptıktan sonra finish’e tıklayalım ve projemiz oluşsun…

building

Platformun beni etkilediğini söyleyebilirim. Her şey daha derli toplu ve tam bir Android geliştirme ortamı! Play Store’daki uygulamaların kalitesinin artacağını şimdiden söyleyebilirim.

androidStudioPlatform

Proje dosyaları daha düzenli bir hale getirilmiş. Özellikle drawable klasöründeki yüksek ve düşük çözünürlüklü klasörler kaldırılmış.

projectH

Eclipse’deki xml ve java kısmındaki baş belası kopukluklar Studio’da yok. Mesela xml tarafında bir buton eklediğinizde ve bunu java kısmında çağırmak istediğinizde ID’si hemen çıkıyor. Eclipse’de uygulamayı çalıştırmadan ID’ler java kısmına gelmiyordu.

Ben deneme amaçlı bir uygulama yazdım. Bir Button ve TextView var. Button’a basılınca TextView’de “Butona basıldı!” yazacak.

mainActivity

Uygulamayı emülatörde açıyoruz…

emulatorHelloPressemulatorHello
Android Studio’lu günler!
*Bu yazı eski blog sitesinden yedeklenmiş bu alana yüklenmiştir. Tarih-teknoloji yeniliği arasında uyumsuzluk olabilir.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir