Android eşit değildir Google

Google Play’de sponsorlu içerikleri kullanıma açmasıyla para dökmeden hiçbir şey yapamazsınız mesajı veren Google yavaş yavaş Android’i kendine evirmeye çalışıyor. Eminim ki algımız da artık bu yönde: Android=Google.
Android açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Özgürdür. Google’a bağlı bir şey değildir. Hatta siz kendiniz mevcut Android kaynaklarını kullanarak kendinize “rom” geliştirebilir ve özel bir sistem oluşturabilirsiniz. https://source.android.com/

Tabii ki Google’ı Android’den ayrı da tutamayız. Google Android için bir ekosistem sunuyor. Onu geliştiriyor, destekliyor. Görüyoruz ki artık servislerini de güzel bir şekilde optimize ediyor. Sizi Google’sız bir Android’in verimsiz olduğuna inandırmaya çalışıyor.

Google Play Store… Burası bir ekosistem. Adı üstünde market. Sadece bir market. Siz bir Android uygulaması geliştirdiğinizde Play Store’a yüklemek zorunda değilsiniz. Kendiniz de dağıtabilirsiniz. Bir site, siteye yüklenmiş apk dosyanız ve indir butonu. Bu kadar basit! Ayrıca Play Store’dan başka marketlerde var. Yandex, T-market, Amazon vs.

Amazon demişken Google’ın nasıl bir tepe düzen kurma peşinde olduğunu bir örnekle açıklayayım. Zamanında Amazon Google Play’e “Amazon App Store” isimli uygulama yüklemişti. Tahmin ettiğiniz gibi bir uygulama marketiydi. Google hızlı bir şekilde uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Sonrasında Amazon bu uygulamayı kendi web sayfası üzerinden dağıtmak zorunda kaldı. http://www.amazon.com/gp/mas/get/amazonapp

Anlatmak istediğim tek bir “şirket”e bağlı kalmak pek mantıklı bir şey değil.

Bir yerlerde Google olmadan çalışan Android’de var…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir