Akademik Bilişim Konferansı 2015

17.si Eskişehir’de düzenlenen Akademik Bilişim Konferansları’na hem kursiyer hem de izleyici olarak katıldım. Şunu belirteyim ki bize verilen değer ve önem çok yüksekti. Katılımcı sayısı duyduğuma göre bu sene biraz daha fazla olmuş. Bu kadar katılıma rağmen organizasyon çok iyiydi ve neredeyse aksaklık olmadan geçti. Anadolu Üniversitesi üniversite olma, organizasyon yapma bilincini çok iyi kazanmış ve öğrencileri de bence çok şanslı.
Konferans öncesi kurslara katılım. Bir gün önceden saat 19.00 dolaylarında Eskişehir’e gittim. Diyorum ya organize olmak… Bizi otogarda servis bekliyordu. Bu servis kalacağımız yurda kadar bizi götürdü ve sıkıntı yaşamadan yurtlarımıza geldik. Tek sıkıntı KYK yurdunda kayıtlarda yaşandı diyebilirim. Haliyle herkeste telaş vardı ve kimse yol, yöntem bilmiyordu. Memurlarda biraz huysuzlanmış olmalı. Neyse kaydımızı yaptırdık ve tanıştığım değerli bir arkadaşımla odalarımıza yerleştik.

Kursun ilk günü…
Sabah erken saatlerde başlayacak olan kurs, katılımcı sayısının çok olması nedeniyle biraz gecikti. Nedeni benim gibi kayıt masasına son anda gidenlerin olmasıydı. Bu sayı çok fazlaydı. Kayıt yaptırıp yaka kartımızı aldık ve ilgili kursun dersliğine gittik. Ben Muharrem Taç ve Mustafa Özcan hocalarımın Android-B kursuna gittim. İşi, işi bilenlerden öğrenecek olmak çok heyecan vericiydi. Kurs başladı hocalarımız geldi. Biraz muhabbet, biraz geyikle başladık. Bence en önemli gün ilk gündü. Nedeni hocalarımız tecrübelerini ve önerilerini anlatıyordu. Teknik bir konuyu biraz çabayla öğrenebiliriz ama tecrübelere ulaşmak o kadar kolay değil. Önerileri dikkatli bir şekilde dinledim. Hatalarımın olduğunu fark ettim. Daha sonra Android’in temel konularını inceledik. Özellikle tasarım konusunda çok önemli şeyler öğrendim. Bu ilk günde daha çok kafama takılan şeyler ve soru işaretleri kayboldu. Yani yanlış bildiğim şeyler varmış ve bunları çok iyi öğrendim.

Kursun ikinci günü…
Açıkçası ilk gün dedim ki bu ne anlatılanlar hep temel şeyler. Çok basit şeyleri anlatıyorlar falan filan.. Taa kii ikinci gün gelene kadar 🙂 Temel Android bileşenlerinin devamına baktık bunlar da yine basit şeylerdi, bilmediğim kısımlarda vardı ama yine de faydalıydı. Biraz thread ve asynctask konularına kafa yorduk. Bunlarda da fazla zorlanmadım. Çünkü uygulamalarım da sık sık bunları kullanıyordum. Ve Muharrem Taç hocam Broadcast receiver mevzularına giriş yaptı 🙂 Eminim o noktadan sonra herkes kopmaya başladı. Bana göre biraz ileri konulardı ve öğrenilmesi o kadar kolay değildi. Dikkatlice dinledim her şeyini öğrenemedim ama kafamda bir fikir oluşmuştu. En azından Service ve Broadcast receiver’ın temel farkını biliyorum. İzleme-algılama… 🙂 Bu günü de bunlarla bitirdik.

Kursun üçüncü günü…
Dünden yetiştiremediğimiz Content konularına bugün baktık. Yine karmaşık bir konu. Ardından bana göre çok zevkli olan sensörler konusuna baktık. Burada da yine çok şey öğrendim. Genelde öğrendiğim şeyleri anında bilgisayarımda uygulamalı olarak yaptım. Uygulamakta zorlandığım bir kaç konu vardı. Onlarıda kurs sonrası tekrar ettim. Lokasyon ve map uygulaması yaptık. Hocamın bir dediği beni çok şok etti. Sadece Neredeyim Ben? diye sunulan bir uygulamanın milyonlarca indirilme sayısı varmış 🙂 Lokasyonun ardından veritabanı konusuna girdik. Bir SQLiteHelper yazdık ve basit bir veritabanı uygulaması yazdık. Bana göre bunlar bu kadar kısa sürede derinlemesine öğrenilemez ama sağlam bir temel açısından iyi. Kurstan çıkarken hocama bir proje ödevi vereceklerini ama vermediklerini söyledim. Hocam bir e-posta atacağını söyledi…

Kursun son günü…
Son gün programda biraz genel tekrar ve yeni teknolojileri gösterme adına düzenlenmişti. Önce yetişmeyen bir konumuza baktık. Öğle arası Muharrem hocamla görüşme imkanım oldu ve bazı sorular sordum, öneriler aldım. Öğleden sonra Muharrem Taç show başladı :). Google Glass, Arduino, NFC etiketler.. Hepimiz Glass’ı denedik. Muharrem hocamızda o sırada NFC ile yapılacakları anlattı. Böylece kursun bitimine yaklaştık. Katılım belgelerimiz dağıtıldı, fotoğraf çekildik ve dağıldık.

Çok güzel geçen bir kurstu. Kafama takılan yerleri öğrenme imkanı buldum. Benim için kesinlikle çok faydalıydı!

Konferanslar…
Ve geldik konferanslara. İlk gün gidip yaka kartımızı ve çantamızı aldık. Başladık dolaşmaya. Bne daha önceden programımı belirlemiştim. İlgim olan konuları seçtim ve sunumlara girdim. Sunum aralarında da standları ziyaret etmeyi unutmadım. Fuar gibi bir konferanstı. Sağınızda Oracle solunuzda İntron, Vestel… 🙂 Etkili ve güzel konferanstı. Ayrıca sunumlarda birer kurs havasında geçti çok şey öğrendik. Beni en çok etkileyen Necdet Yücel’in sunumu olan Yazılımlarımızı Nasıl Lisanslamalıyız? oldu. Bu sunum biraz açık kaynak üzerineydi ve elbette bu tür konular hep tartışma sebebidir. 🙂 Neyse ki Necdet hocam sayesinde tartışma yaşanmadı. Sunum yaşasın LibreOffice denilerek bitti. 🙂 Son günde sürpriz oldu ve tablet kazandım. Ardından konferanslar bitti. Standların kaldırılması ve ortamın sakinleşmesi elbette herkeste bir hüzün havası yaratmıştı.

Hayatımda iyi ki katılmışım dediğim nadir etkinliklerden AB2015! Seneye nerede olacaksın?? 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir