Paypal Artık Türkiye’de Faaliyet Göstermeyecek

Çevrimiçi ödeme sistemi olan Paypal ne yazık ki artık Türkiye’de faaliyet gösteremeyecek. Özellikle uluslararası işlerde kendi döviz kurlarını kullanarak rahatça para alışverişine olanak vermesi en pratik yanıydı.

Şirketin faaliyetlerini durdurmasının sebebi ise BDDK lisansı alamamaları. Peki “BDDK nedir?” diye bir arama yaptığımızda karşımıza, “Tasarruf sahiplerinin haklarını korumak, bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını sağlamak ve kredi sistemini etkin bir şekilde çalıştırmak için kurulmuş; karar organı 7 kişilik bir kuruldan oluşan, kurulun başkanı kurumun da başkanı olan, idari ve mali özerkliğe sahip bir kamu tüzel kişisidir.” diye bir tanım çıkıyor. Bu düzenleme elbette bankacılığı etkin yönetmek için gerekli ama iyi kullanıldığında… Paypal’ı düzene sokmak ve vergi sistemine geçirmek Türkiye dahil diğer ülkelerde de görülen bir durum. Bir nevi onu evrensellikten çıkartıp vergi yoluyla biraz olsun faydalanmak istiyorlar.

Bu durumu müşterilerine de mesaj veya e-posta ile bildiren şirket 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki müşterilerinin para alma ve gönderme işi yapamayacağını söylüyor. Bu yüzden eğer mevcut Paypal hesabınız varsa bakiyenizi diğer banka hesaplarına aktarmanız öneriliyor. Türkiye’de de faaliyetlerinin devam edebilmesi içinde çalışma yürüttükleri yine iletilen konulardan. Benimde temennim en kısa zamanda bu sorunun halledilmesi ve bu sistem üzerinden iş yapan insanların mağdur olmaması.

İşte şirketin müşterilerine ilettiği tam metin ise şöyle.

“Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme
PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.
6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.
Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.
Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.
PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.
Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir