Google I/O 2016 Keynote

Bu yılki Google I/O, CEO Sundar Pichai’nin konuşmasıyla başladı. Kısaca nedir bu I/O dersek; Google’ın yeni teknolojilerinin tanıtıldığı ve teknik konuların ele alındığı bir etkinlik. Sundar Pichai, GDG İstanbul’un en eski geliştirici grubu olduğunu vurgulayarak gruplara teşekkürleriyle konuşmasına başladı.

Bende aklımda kalanları burada yazıya dökmek istedim.

  1. Google Home, yeni bir teknoloji. Home, evinizde bulunacak küçük yardımcınız. Ona sorular sorabiliyor, çocuk odasında uyuyakalmış çocuğunuzu keyifli bir müzikle uyandırabiliyor, trafik hakkında bilgi alabiliyor, herhangi bir odanın ışığını açıp kapatabiliyorsunuz. Bu teknoloji Google’ın IoT’e bakış açısı olarak sayılabilir. Bir asistan gibi çalışıyor ve bir sorunun cevabını bulabiliyorsunuz. Henüz satışa sunulmuş olmasa da sunumu izleyenleri heyecanlandırdı diyebilirim. Bu sonbaharda kullanıma sunulacağı söyleniyor.
  2. Allo ve Duo, haberleşme uygulamaları. Allo, Google Asistan ile entegre olmuş bir mesajlaşma uygulaması. Özellikle yazılan mesajın yazı fontunun büyültülüp küçültülmesi izleyenlerden alkış aldı. Ayrıca WhatsApp’ta gördüğümüz End-to-End şifreleme özelliği Allo’da da mevcut olacak. Duo ise herkes için bir video haberleşme uygulaması. Her iki uygulamada bu yaz kullanımda olacak.
  3. Daydream, yeni bir VR platformu. Google’ın Cardboard ile başarı elde ettiği kesinlikle söylenebilir. Daydream ile Google tamamen ayrı bir VR gözlüğü geliştirmiş ve bu platform Android N sürümünde yer alacak. Ayrıca hareket kontrolü de yine söylenen özelliklerden.
  4. Android Wear 2.0, özellikle Fitness alanında büyük bir güncelleme aldığı söylendi. Önizleme sürümü geliştiriciler için indiriebilir durumda.
  5. Vulkan API, Android N sürümünde olacak. Open GL’in bir üst sürümü de diyebileceğimiz Vulkan API daha iyi performans verdiği için N sürümünde yer alacak. Özellikle oyun geliştiriciler için güzel haber.

Genel olarak Android N’in en güçlü Android sürümü olacağı söyleniyor. Keynote programından benim aklımda kalanlar bunlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir