Android Studio 2.0 Kararlı Sürüm Yayınlandı

Android Studio 2.0 çoktandır geliştirilen ve hız bakımından çok şey vadeden bir sürüm. Beta kanalında geliştirmeleri devam eden 2.0 bugün itibariyle kararlı kanalda yayınlandı. Hemen şimdi Android Studio’yu açıp “Help -> Check for Update..” diyerek 2.0 sürümüne geçebilirsiniz.

android-studio2.0-update

Muhteşem geliştirmelere ve avantajlara göz atalım…

Instant Run: Artık projemizi çabucak derleyebiliriz. Bu özellik sayesinde hızlı geliştirme ve build olanağı bize sunuluyor. Uygulama cihazda çalışırken build ettiğinizde kod değişiklikleri uygulanıyor ve mevcut aktivite yeniden başlatılıyor. Hız açısından çok iyi olmuş.

Android Emulator: Evet.. Bir çok (bende dahil) Android geliştiricisinin şikayet ettiği konu yavaş çalışan AVD emülatörleri. Yeni sürümle birlikte yaklaşık 3 kat hızlandırılmış emülatörlere sahip olacağız. Ayrıca ADB geliştirilmiş ve fiziksel cihaza uygulama yükleme 10 kat daha hızlı. Yeni emülatör sayesinde çağrı yönetimi, batarya, ağ, GPS… gibi zengin özellikler mevcut.

Cloud Test Lab Integration: Bir kere yaz her yerde çalıştır, diye yazmışlar tanıtım yazısında. Bu özellik sayesinde yazdığınız uygulamayı buluta ekliyorsunuz ve uygulamanız gerçek cihazlarda test ediliyor. Uygulama geliştirirken alpha/beta kanallarını kullanıp hata ayıklayanlar için çok iyi bir özellik.

App Indexing Code Generation & Test: Bu özellik sayesinde uygulamanızı belli bir URL’ye indexleyerek Google’da uygulamanızı daha iyi tanıtabilirsiniz.

GPU Debugger Preview: Eğer OpenGL ES ile oyun veya uygulama geliştiriyorsanız bu özellik tam size göre. Artık frame ve GL State’leri yeni GPU debugger’da görebilirsiniz.

IntelliJ 15 Update: Android Studio en son Intellij sürümüyle geliyor.

Özellikle hız konusunda güçlü geliştirmeler yapılmış diyebiliriz. Şimdi projelerimizi Android Studio 2.0 ile kodlama zamanı..

Kaynak: http://android-developers.blogspot.com.tr/2016/04/android-studio-2-0.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir