SUA Türkçe Programlama Dili

Bu yazımda internette bir şeyler araştırırken tesadüfen denk geldiğim Türkçe programlama dilinden bahsedeceğim. C# üzerine inşa edilen SUA tamamen Türkçe kelimelerden oluşuyor. İlk gözlemlerimde her ne kadar eksik bulsamda böyle bir çalışma elbette faydalıdır. Benim açımdan bu projenin daha çok gelişebilmesi için açık kaynak dağıtılması şart. Bu sayede hem ilgilenenler hem de geliştiriciler artacaktır.

Bu dil ile Windows platformu için uygulamalar geliştirebilirsiniz. Yakın zamanda Linux, OS X gibi ortamlar içinde geliştirileceğine inanıyorum. Mesela Linux için Mono Develop teknolojisi kullanılarak bir entegrasyon yapılabilir. http://sua.gen.tr/indirmeler.html adresinden indireceğiniz SUA derleyici ile yazdığınız uygulamayı derleyebiliyorsunuz. Bu işlem çok basit. Not defterine kodlarınızı yazın, dosyayı .sua olarak kaydedin. Derleyiciden bu dosyayı açın.

Örnek bir SUA dilinde program yazalım.

Gördüğünüz gibi her şey anlaşılır. Program yazmak oldukça basit. Şimdiye kadar alışık olduğunuz her şey Türkçe olarak karşınızda. Daha fazla komut öğrenmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://sua.gen.tr/anasayfa.html

Açıkçası kendi ana dilimde programlama yapmak heyecan verdi. Her ne kadar eksik olsa da bir şeyler yazıp merakınızı giderebilirsiniz. Geliştirilmesi devam ederse ortaya güzel şeyler çıkabilir. Özellikle çocuklar için öğretici bir kaynak olabilir.

Daha önce de Türkçe programlama dili konusunda çalışmalar oldu. Bu dilde onlardan biri. Umarım başarıya ulaşır ve hakettiği ilgiyi görür.

One Comment

  1. ebubekir sait

    serkan bey,sizi çok takdir ediyorum.Ülkemizde Türk yazılım şirketlerinin windows gibi işletim sistemi gibi bir yazılıma ihtiyacı var.Yabancı şirketlerle rekabet edebilecek Türkçe işletim sistemi ve programlar yazan geliştiren uluslararası pazarlayan şirketlerin sayısı artmalı Akınsoft mikro eta bunlardan birkaçı çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir