Windows Sistemlerde Con Efsanesi

Bu yazımda türlü hikayelere maruz kalmış “con” anahtar kelimesinden bahsedeceğim. Windows’ta bir klasörün adını con olarak değiştirmeye çalıştığınızda buna izin vermediğini görürsünüz. Windows 10’da da durum aynen böyledir. Bunun aslında basit bir açıklaması var: varsayılan sistem sürücü adları…

Bu konu hakkında çeşitli hikayeler türetilmiştir. Bunlardan bazılarına göz atacak olursak:

-Microsoft’u yaratan kişi Bill Gates‘e küçüklüğünde arkadaşları hep “con” diye seslenirlermiş ve Bill Gates’de bu isimden nefret etmiş onun için Windows işletim sistemini tasarlarken “con” isminde bir dosya açılmasını yasaklamış.

– “Contorium” adlı bir mineralin sadece İstanbul boğazında varmış ve bu konu hakkında araştırma yapılmaması için bu isim yasaklanmıştır.

Bunlara benzer hikayeler üretilmiş ve olay büyütülmüştür. İsterseniz fazla uzatmadan con ve bazı isimlerde neden klasör oluşturamadığımızın gerçek nedenini öğrenelim.

Windows sistem aygıt sürücüleri için bazı isimleri saklı tutuyor. Yani sisteminizde bir çakışma olmaması için bu isimlere bir engelleme koymuş. Sadece “con” değil aşağıda listelenen sürücü isimleriyle de bir klasör oluşturamazsınız.

Siz yinede ısrarla bu adları kullanmak istiyorsanız: Komut satırından mkdir komutuyla bu isimlerde klasör oluşturabilirsiniz. Fakat sisteminiz ne derece doğru çalışır ona garanti veremem.

Kaynak: https://support.microsoft.com/en-us/kb/74496

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir