Android Dinamik Edit Text

Bu yazımızda Android uygulamamız için kullanıcıdan liste halinde veriler almayı öğreneceğiz. Kısaca kullanıcı ilk Edit Text öğesine bir şeyler yazdığında altında ikinci Edit Text çıkacak ve veri girişi oldukça bu böyle devam edecek. En sonunda da verilerimizi alıp kullanacağız.

Adım 1 – Projemizi Oluşturalım

Android Studio => File => New => Android Project

multi-edittext1

Adım 2 – Edit Text Alanı

Şimdi dinamik olarak eklenecek Edit Text’ler için bir yerleşim alanı belirleyeceğiz. content_main.xml dosyamızı aşağıdaki kodlara göre düzenleyelim. Burada Linear Layout yerleşimimizi Edit Text’lerimiz için kullanacağız. Dikkat etmemiz gereken bir id verdik ve yönünü vertical yani dikey yaptık. Linear Layout’u ScroolView in içinde tanımladık ki ekranın boyunu geçecek kadar EditText eklenirse kaydırıp gidilebilsin diye.

Adım 3 – Sihirli Sınıfımız : MultiEditText.java
Şimdi bizim ihtiyaçlarımız olan sınıfımızı oluşturalım.
Proje dosyalarımızın Java => Paket_Adı üzerinde sağ tıklayıp New => Java class diyelim ve sınıfımızın adını MultiEditText olarak belirleyelim. Aşağıdaki kodları uygulayın.

Adım 4 – Kullanalım
Bu adımda oluşturduğumuz sınıfımızı kullanacağız. Bir multiEditText nesnesi oluşturduk ve FloatingActionButton’a dokunulduğunda verileri console ekranına yazdıracağız. MainActivity.java dosyam şu şekilde..

Adım 5 – Sonuç
Uygulamamızı çalıştırdığımızda karşımıza şöyle bir ekran gelecektir.

device-2016-02-25-002348

Daha sonra Float butona dokunduğunuzda console ekranına yazılan liste elemanları basılacaktır.

log

Bu yazımızda Android projemiz için dinamik olarak EditText eklemeyi öğrendik. Artık kullanıcılardan liste halinde veriler alabiliriz.

Bu projenin kodlarını GitHub hesabım üzerinden klonlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir